Zabíjajú zoznamovacie aplikácie romantiku?

Moderátor:

Technológie zasiahli už možno všetky oblasti nášho života. Rozhodne sa to dá povedať o romantických vzťahoch. Naznačujú to dáta. Až 39 % amerických párov sa podľa veľkého prieskumu spred dvoch rokov zoznamuje cez internet (homosexuálnych párov dokonca až 65 %). Tento spôsob postupne vytláča tradičnejšie metódy – zoznamovanie sa cez vlastné sociálne bubliny (zoznamuje sa len okolo 20 % párov). A ide o jasný trend, ktorý pociťujeme už aj pod našimi Tatrami. Tradičná rodina sa u nás drží, ale dostávame sa k nej čoraz netradičnejšími metódami.

Ako Pokec, Badoo a vo väčších mestách Tinder menia výber partnera a samotné vzťahy? Tým, že sme sa vymanili z našich sociálnych bublín, zväčšil sa nám možný výber, ale to v sebe nesie aj isté riziko. Vytratil sa nárazník v podobe našich priateľov či kolegov, ktorí nás dokázali varovať pred kostlivcami v skrini našich budúcich potenciálnych polovičiek.

Mnohí tiež tvrdia, že online zoznamovanie je povrchnejšie a plytkejšie. Vytratilo sa z neho vzrušenie (a niekedy trápnosť) z osobného kontaktu. Pozoruhodné je, že pre mnoho ľudí je zoznamovanie sa cez internet stále pomerne stigmatizujúce. Až tak, že sa pred druhými cítia nekomfortne povedať, ako sa so svojím partnerom zoznámili. Možno to máme dôsledkom romantických filmov a románov, ktoré formovali našu predstavu zoznámenia ako vec osudovej náhody. Bezduché „swipovanie“ doprava a doľava sa tejto predstave ani trochu nepodobá.

V čom sú teda zoznamovacie aplikácie pre nás prospešné a v čom nám naopak škodia? A trochu odľahčene sa môžeme spýtať, zabíjajú zoznamovacie aplikácie romantiku?