O projekte Kaviarenské debaty

Kaviarenské debaty sú unikátna debatná online platforma, v ktorej debaty prebiehajú písomnou formou na webe. Názov možno evokuje elitárske intelektuálne debaty v mestských kaviarňach, ale tak rozhodne pôsobiť nechceme a chceme byť rovnako dostupní aj fanúšikom krčiem.   

Chceme debatovať o veciach, ktoré sa dotýkajú ľudskej každodennosti, ale aj o veľkých spoločenských dilemách. Nepotrebujeme nachádzať veľké pravdy, cieľom je pre nás už samotná debata, ako konfrontácia protichodných argumentov, ktorá nám prináša intelektuálny pôžitok. Chceme ukázať, ako môže vyzerať racionálna diskusia postavená na argumentoch. Kaviarenské debaty sú nekompromisný súboj najlepších argumentov. Ďalším cieľom projektu je nastolenie tém, o ktorých by sa malo v lepšej spoločnosti hovoriť a zatiaľ sa moc nehovorí.

Projekt Kaviarenské debaty má svojho predchodcu s priamočiarejším názvom Odborne.debatuj.sk, ktorý fungoval v rokoch 2011 až 2013. Prvotná inšpirácia však pochádza z Economist Debates, ktoré bežali dlhé roky na stránkach britského prestížneho Economistu. Samotné debatovanie má vo svete dlhú tradíciu a u nás sa o jeho rozvoj stará predovšetkým Slovenská debatná asociácia.

Zakladateľom projektu a moderátorom debát je Martin Vančo, redaktor časopisu .týždeň. Ak sa chcete do projektu akokoľvek zapojiť alebo s ním spolupracovať, napíšte na info[zavinac]kaviarenskedebaty.sk